Buldog francuski


Buldog Francuski to jakże urocza i kochana rasa psów. Kto raz z nimi się spotka , od razu otoczy tą rasę sympatią. Są to psy towarzyskie o wysokiej inteligencji. Świetnie nadają się do mieszkań w bloku jak i domków jednorodzinnych. Psy te nie potrzebują dużo ruchu i regularne  (krótkie) spacery w zupełności im wystarczają. Często zdarza się, że buldożki zamiast wyjścia na spacer wolą uciąć sobie drzemkę na kanapie. Z racji, że są to psy bojowe małego formatu świetnie nadają się do pilnowania posesji, są wszak "wielkie w swej małej postaci". Bardzo  szybko się uczą i świetnie nadają się do tresury. Stanowią świetny akompaniament zarówno dla osób starszych jak i małych dzieci. Są  duszą towarzystwa i wszędzie "jest ich pełno". Uwielbiają godzinami spać na kolanach właścicieli, jak i również długie zabawy z młodszymi członkami rodziny. Cechuje je niezwykła emocjonalność, potrzebują więc dużo uwagi ze  strony właścicieli. Uwielbiają wszelkie pieszczoty, zabawy i cały czas szukają kontaktu z człowiekiem. Decydując się na psa tej rasy można być pewnym, że wypełni on nasz dom swoim towarzystwem i rozweseli życie domowników.

   Rasa ta osiąga niewielkie wymiary-około 30 cm w kłębie i 8-13 kilogramów wagi. Ogromna, w stosunku do reszty ciała głowa pokryta jest symetrycznymi fałdami i zmarszczkami, nos jest płaski, szczęka cofnięta, a uszy spiczaste i szerokie . Grzbiet jest szeroki i muskularny, klatka piersiowa cylindryczna i głęboka, łapy krótkie i mocno umięśnione. Krótki ogon przylega do pośladków. Umaszczenie buldogów francuskich może być białe, białe w czarne łaty, pręgowane, płowe we wszystkich odcieniach oraz czarne z białymi wstawkami.

   Pieski te wywodzących się od bojowych molosów z Epiru i Cesarstwa Rzymskiego. Wśród przodków buldoga francuskiego znajdują się między innymi buldog angielski oraz przedstawiciele małych, dogowatych  ras z terenu Francji. Rasa powstała w wyniku wielu krzyżówek, dokonywanych przez mieszkańców plebejskich dzielnic Paryża w latach 80-tych XIX wieku, szybko jednak – ze względu na swój niepospolity wygląd oraz jakże niezwykle pogodne usposobienie, zdobyła popularność w kręgach francuskiej arystokracji.